Очакваните резултати от проекта са:
Изградена действаща ресурсна мрежа на НПО, която представя действащите организации на тероториален и функционален принцип с акцент върху организациите, които действат в малките населени места и общини с неблагоприятни социално-икономически характеристики.
Подобрен капацитет на НПО-сектора за устойчивост и реално влияние в процеса на вземане на решения на местно и регионално ниво.
Пилотен модел за вертикален клъстер в областта на образованието, който представя реален механизъм за сътрудничество между НПО-сектора и структурите на държавната администрация.
Подобрен обществен образ на НПО-сектора като фактор за гражданско участие и контрол в работата на общинската администрация.
Постигнатите резултати от проекта съобразно работните пакети са:
Изготвен доклад за резултатите от проведеното социологическо проучване на капацитета и потребностите от обучение на неправителствени организации от СИРП.
Можете да намерите доклада в секция публикации на страницата.
Проведена учредителна конференция на неправителствените организации от Североизточния район на планиране - СИРП. Презентациите от конференцията можете да намерите в секция публикации на сайта.
Създадена актуална електронна база данни за действащите НПО на територията на СИРП.
Базата данни дава възможност за групиране на неправителствените организации по място на седалище и според клъстера им.
Организиране на 8 работни срещи на НПО по клъстери и представители на държавната администрация. През месец юни продължи организирането на работните срещи на НПО с участието на представителите на местната администрация. Първоначално екипа на проекта предвиждаше, съобразно проектното предложение, да разпредели срещите според общините така, че на всяка от тях да присъстват представителите на един от осемте клъстера. В хода на организация на срещите, обаче, се оказа, че би било невъзможно да дефинираме по един клъстер, който да отразява сечението на НПО-сектора за всяка от посочените общини. Така например, в община Каварна има подчертано присъствие на младежки организации, или пък в община Генерал Тошево, където се наблюдава засилен интерес на третия сектор към регионалното развитие. Това обаче не трябва да означава, че липсват представители на нестопански организации, които активно развиват своята дейност и в други направления и области. Ето защо, беше взето решение, на срещите по малките населени места да бъдат канени всички заинтересовани организации от целевия обхват, с оглед на по-широката възможност за възникване на обществен диалог и форми на сътрудничество, дадена на всяка местна организация.
Срещите се проведоха по следния график:
Суворово - 13.06.2008 г.
Каварна - 16.06.2008 г.
Генерал Тошево - 23.06.2008 г.
Каолиново - 27.06.2008 г.
Антоново - 04.07.2008 г.
Кайнарджа - 11.07.2008 г.
Провадия - 18.07.2008 г.
Създадена е технологична платформа за дистанционно обучение в "Партнер-нет".
Приключи разработването на платформата за дистанционно обучение. Пълния пакет от трите програмни продукта може да бъде разгледан в секцията "Електронно обучение".
Обособяване на Център за Гражданско Образование в град Добрич.
На конференцията, проведена на 30 май 2008 г., беше обособен и Центърът за гражданско образование и участие в управлението /ЦГО/ в град Добрич, на ул. "България", № 3, като самостоятелна структура в рамките на Сдружение "ДАБУ". По време на форума беше представена Стратегия за развитие на Центъра. Беше приета и утвърдена и управленската структура на Центъра. Центърът ще предлага възможност за електронно и дистанционно обучение, както и осигурен достъп на хора с увреждания.
Повече инфрмация за Центъра можете да намерите в раздел ЦГО на сайта.
Разработване на интегриран учебен план с 10 модула за обучение на НПО.
Разработен е интегриран учебен план с 10 модула, по който ще бъде осъществявано обучението на представители на НПО-сектора.
Разработване на методика за оценка на качествотно на обученията.
В рамките на изтеклия месец беше разработена методика за оценка на резултатите от обучения.
Изготвена експертна оценка.
През месец юли беше изготвена и Експертна оценка на качеството на интегрирания учебен план от трима експерти от държавната администрация. Оценкта е подчертано положителна.
Проведени са седем обучения по модулите от Интегрирания учебен план.
Заснети са седем филма.
Четири от тях са пилотно качени в секция "Видео обучение"
Отпечатаните по проекта модулни книги се разпространяват сред участниците в присъствените обучения.
Конституиран вертикален клъстер във сферата на образованието.
На конференцията, проведена на 30 май 2008 г. бе учреден вертикален
клъстер в сферата на образованието. Повече за целите, учредителите и дейностите на клъстера можете да намерите в раздел - Клъстер "Образование".
Формирана контактна работна група по клъстер "Образование"
Проведени са и трите срещи на контактната работна група по клъстер "Образование".
Разработен и приет е Етичен кодекс на клъстер "Образование" .
Проведена международна конференция с тематика "Образование и развитие на човешките ресурси".
Разработена медийна стратегия и презентационен медиен пакет.
Проведена първа пресконференция по повод стартирането на проекта - публично представяне на проекта и привличане на общественото внимание към реалните продукти и проблеми на НПО-сектора.
Изработена обща графична концепция за визуализация на ресурсната мрежа - лого на проекта и общи графичен дизайн на мрежата.
Изработен знак (лого) на НПО - клъстера "ОБРАЗОВАНИЕ".
Проведена междинна пресконференция за отбелязване напредъка на проекта, представяне на постигнатите до момента резултати и очертаване на предстоящите събития по проекта.
Периодично публикуване на материали, свързани с проекта в местни и регионални медии. Присъствие в медийното пространство и чрез репортажи, излъчвани по радиото и телевизията.