ЦЕНТЪР ЗА ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ И УЧАСТИЕ В УПРАВЛЕНИЕТО
Стратегията за изграждане и развитие на Център за гражданско образование и участие в управлението /ЦГО/ е част от непрекъснатия процес, при който ще се приемат и реализират на различни нива решения относно приоритетите на проект "ПАРТНЕР-НЕТ: РЕСУРСНА МРЕЖА ЗА УКРЕПВАНЕ СТРУКТУРИТЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И ЕФЕКТИВНО ПАРТНЬОРСТВО НА МЕСТНО НИВО". Главната цел на този документ е да определи изпълними задачи в рамките на възможностите, предоставени от проекта. Стратегията е изготвена на базата на опита на СНЦ "Добруджанско аграрно и бизнес училище" гр. Добрич и неговите парньори, тенденциите в развитието на гражданското общество на национално и европейско ниво, професионалния опит на екипа, както и регионалните традиции и особености на Североизточния регион за планиране. Стратегията се основава на обeктивната икономическа, ресурсна и обществена ситуация. Тя дава възможност да се прогнозира бъдещето на ресурсната мрежа на неправителствените организации от Североизточния регион за планиране, както и да се гарантира нейното устойчиво развитие.
ЦГО е постоянно действаща структура на проект "Партнер-нет: Ресурсна мрежа за укрепване структурите на гражданското общество и ефективни партньорства на местно ниво", създадена с цел осигуряване на устойчиво развитие на ресурсна мрежа на НПО от Североизточния регион за планиране, подпомагаща укрепването на структурите на гражданското общество и поддържане на ефективни партньорства на местно ниво. ЦГО осъществява координацията между териториално разположените НПО, организира и подпомага повишаването капацитета на НПО за партньорства помежду им, със сродни НПО в страта и Европа, с местната и с държавната власт. Той работи за информационно осигуряване на НПО и техните членове, както и за повешаване на капацитета им чрез обучение. Дейността на ЦГО е публична и той предоставя равен достъп до знания и информация на всички свои ползватели без оглед на възраст, пол, раса, религия, националност, език и социално положение. Той работи за създаване и стимулиране на граждански позиции и реализиране на граждански действия, насочени за решаване проблеми на местната общност.
Ръководните принципи в работата на ЦГО са в неразривна връзка с неговата мисия. Истинската проверка и оценка за нея може да бъде направена в зависимост от успешното приложение на 9 основни принципа:
Демократичност: Правото на свободен достъп до информация и знание е основно човешко право. Те са условие за свободата на мисълта и съвестта, лежащи в основата на гражданското поведение. Съпричастието към човешките свободи е основна отговорност на екипа на ЦГО.
Ефективност - постигане на ефективност във всички дейности чрез оптимална организация и професионално управление на ресурсите.
Качество - предоставане на услуги, оценявани като необходими и важни от потребителите.
Достъпност - в създаването и осъществяването на практики, важни за политиките на гражданското общество и за задоволяване на интересите на гражданите.
Прозрачност - стремеж към открито общуване с обществеността относно функциите, работата и ролята на ЦГО.
Лоялност- Екипът на ЦГО изпълнява задълженията си както към проектния екип, така и към ползвателите и се стреми да не допуска сблъсък между тези задължения.
Партньорство - с държавни, областни, общински и стопански организации, НПО и граждани.
Предприемчивост - проява на активност на основание правно-нормативната база.
Иновации - за усъвършенстване на проектните дейности и услугите за прекии и непреки ползватели.
Основната цел за работата на ЦГО е в съответствие с основната цел на проект "Парнер: нет" - подобряване ефективността на НПО-сектора от Североизточния регион за планиране от повишаване на капацитета им като активен участник и партньор при формирането и реализирането на политиките на местните власти.
Специфичните цели на ЦГО се свързват с изграждане на ефективна интерактивна среда за партньорство и повишаване на капацитета на НПО-сектора от СИРП; повишаване на управленския капацитет на неправителствения сектор за участие във формирането и реализацията на национални и местни политики; подпомагане на реализацията на пилотен модел за ефективно партньорство между НПО-сектора и структурите на местните власти. подобряване на обществената представа за НПО-сектора като ефективен участник в процеса на вземане на решения на местно и регионално ниво.
Спазвайки ръководните принципи, ЦГО се ангажира постоянно да осигурява специфична среда, благоприятна за изпълнението на поставените цели. Стремежът е, на основание професионалната работа и начина, по който обслужваме нашите потребители ЦГО да бъде признавана в местните общности и средите на НПО като необходимата структура за подобряване на ефективността на НПО-сектора като активен участник и партньор при формирането и рлеализирането на политиките на местните власти, създадена и развивана в полза на обществото, а неговата дейност, като необходим фактор за подкрепата и развитието на демокрацията. В конкретен смисъл ЦГО работи за създаването и устойчивото въвеждане в гражданското общество на механизми за продължаващо обучение и изграждане на умения за сътрудничество с администрацията.
В съответствие със своите цели и задачи ЦГО поддържа адекватна организационно-функционална структура и изпълнителен екип:
1. Ръководител на ЦГО
2. Координатор "Ресурсна мрежа и клъстъри"
3. Координатор "Информационна дейност"
4. Координатор "Обучителна дейност"
5. Координатор "Връзки с обществеността"
6. Координатор Област Добрич
7. Координатор Област Варна
8. Координатор Област Силистра
9. Координатор Област Търговище
10. Координатор Област Разград
11. Координатор Област Шумен
ПОГЛЕД В БЪДЕЩЕТО - Основната задача в работата на ЦГО е да се развива като модерен ресурсен център за НПО-сектора от Североизточния регион за планиране на базата на рационално използване на новите информационни и комуникационни технологии за събиране, разкриване, съхраняване и предоставяне на информация на широк кръг преки и непреки потребители. Характеристиките на ЦГО ще демонстрират отвореност към местните общности и активност като обществен ресурсно-информационен и обучителен център. Успешното развитие на ЦГО, подкрепено от високото технологично ниво на услугите, ще даде възможност гражданите да оценяват високо степента на спазването на основните човешки права за образование, информация и достъп до културните ценности и продукти, а той самият да заема неоспоримо място в структурите на гражданското общество.
Статут - постоянно действаща структура, изградена по проект "Партнер Нет".
Бюджет - осигуряване на бюджет за нормалното изпълнение на функциите, ангажиран с приложението на съвременни информационни и комуникационни технологии, ресурсно осигуряване обзавеждане и обучение на персонала и потребителите за пълноценното изпълнение на задачите.
Офис - в сградата на ул. "България" №3, ет.1, Библиотечно-информационен комплекс.
Партньорство - активно участие с проекти за развитие на неправителствения сектор пред фондове, фондации, програми и др. Членство в български и международни организации. Сътрудничество с други организации в страната и чужбина. Експертно-консултантско подпомагане на граждански организации.
Нови технологии - определяне на конкретните нужди и предоставяне на възможности, валидни за 21 век - уеб сайт, уеб базирани платформи за он-лайн обучения, виртуална библиотека
Човешки ресурси - осигуряване на оптимален брой сътрудници, ползотворно и ефективно използване възможностите на специалистите, повишаване на квалификацията, стимулиране. Приложение на персонална годишна оценка на притежаването на необходимите знания и умения за изпълнение на съществуващите задължения и възможностите за поемане на нови, по-високи отговорности, свързани с променящите се обстоятелства, използване на съвременните технологии и др.
Управление - осигуряване на ефективно използване на ресурсите в съответствие с обществените потребности, целите и задачите на ЦГО.
1. Създаване и поддържане на специализиран уеб-портал на ресурсната мрежа на НПО от Североизточен регион за планиране
2. Поддържане на уеб-базирана платформа с възможности за достъп и на хора с увреждания с три софтуера:
2.1. Дистанционно обучение - с възможности за достъп до специализирани учебни модули, разработени за нуждите на НПО-сектора
2.2. Он-лайн изучаване на чужди езици
2.3. Електронна библиотека - автоматизирани информационно-търсещи системи
3. Обогатяване на информационните ресурси в съответствие с потребителските потребности.
4. Издателска дейност - Подготовка и публикуване на традиционни и електронни издания и мултимедийни продукти
5. Партньорство с културни, образователни и информационни институти в града, областта, страната и чужбина.
6. Организиране на образователни и информационни прояви.
7. Експертно-консултантска и координационна дейност
8. Връзки с обществеността. Реклама. - Изготвяне на рекламни материали. Активна медийна политика за силно присъствие на ЦГО в средствата за масова информация.
СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ
Стратегията за изграждане и развитие на Център за гражданско образование и участие в управлението /ЦГО/ е част от непрекъснатия процес, при който ще се приемат и реализират на различни нива решения относно приоритетите на проект "ПАРТНЕР-НЕТ: РЕСУРСНА МРЕЖА ЗА УКРЕПВАНЕ СТРУКТУРИТЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО И ЕФЕКТИВНО ПАРТНЬОРСТВО НА МЕСТНО НИВО". Главната цел на този документ е да определи изпълними задачи в рамките на възможностите, предоставени от проекта. Стратегията е изготвена на базата на опита на СНЦ "Добруджанско аграрно и бизнес училище" гр. Добрич и неговите парньори, тенденциите в развитието на гражданското общество на национално и европейско ниво, професионалния опит на екипа, както и регионалните традиции и особености на Североизточния регион за планиране. Стратегията се основава на обeктивната икономическа, ресурсна и обществена ситуация. Тя дава възможност да се прогнозира бъдещето на ресурсната мрежа на неправителствените организации от Североизточния регион за планиране, както и да се гарантира нейното устойчиво развитие.
МИСИЯ
ЦГО е постоянно действаща структура на проект "Партнер-нет: Ресурсна мрежа за укрепване структурите на гражданското общество и ефективни партньорства на местно ниво", създадена с цел осигуряване на устойчиво развитие на ресурсна мрежа на НПО от Североизточния регион за планиране, подпомагаща укрепването на структурите на гражданското общество и поддържане на ефективни партньорства на местно ниво. ЦГО осъществява координацията между териториално разположените НПО, организира и подпомага повишаването капацитета на НПО за партньорства помежду им, със сродни НПО в страта и Европа, с местната и с държавната власт. Той работи за информационно осигуряване на НПО и техните членове, както и за повешаване на капацитета им чрез обучение. Дейността на ЦГО е публична и той предоставя равен достъп до знания и информация на всички свои ползватели без оглед на възраст, пол, раса, религия, националност, език и социално положение. Той работи за създаване и стимулиране на граждански позиции и реализиране на граждански действия, насочени за решаване проблеми на местната общност.
РЪКОВОДНИ ПРИНЦИПИ
Ръководните принципи в работата на ЦГО са в неразривна връзка с неговата мисия. Истинската проверка и оценка за нея може да бъде направена в зависимост от успешното приложение на 9 основни принципа:
Демократичност: Правото на свободен достъп до информация и знание е основно човешко право. Те са условие за свободата на мисълта и съвестта, лежащи в основата на гражданското поведение. Съпричастието към човешките свободи е основна отговорност на екипа на ЦГО.
Ефективност - постигане на ефективност във всички дейности чрез оптимална организация и професионално управление на ресурсите.
Качество - предоставане на услуги, оценявани като необходими и важни от потребителите.
Достъпност - в създаването и осъществяването на практики, важни за политиките на гражданското общество и за задоволяване на интересите на гражданите.
Прозрачност - стремеж към открито общуване с обществеността относно функциите, работата и ролята на ЦГО.
Лоялност- Екипът на ЦГО изпълнява задълженията си както към проектния екип, така и към ползвателите и се стреми да не допуска сблъсък между тези задължения.
Партньорство - с държавни, областни, общински и стопански организации, НПО и граждани.
Предприемчивост - проява на активност на основание правно-нормативната база.
Иновации - за усъвършенстване на проектните дейности и услугите за прекии и непреки ползватели.
ОСНОВНА ЦЕЛ
Основната цел за работата на ЦГО е в съответствие с основната цел на проект "Парнер: нет" - подобряване ефективността на НПО-сектора от Североизточния регион за планиране от повишаване на капацитета им като активен участник и партньор при формирането и реализирането на политиките на местните власти.
СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ
Специфичните цели на ЦГО се свързват с изграждане на ефективна интерактивна среда за партньорство и повишаване на капацитета на НПО-сектора от СИРП; повишаване на управленския капацитет на неправителствения сектор за участие във формирането и реализацията на национални и местни политики; подпомагане на реализацията на пилотен модел за ефективно партньорство между НПО-сектора и структурите на местните власти. подобряване на обществената представа за НПО-сектора като ефективен участник в процеса на вземане на решения на местно и регионално ниво.
Спазвайки ръководните принципи, ЦГО се ангажира постоянно да осигурява специфична среда, благоприятна за изпълнението на поставените цели. Стремежът е, на основание професионалната работа и начина, по който обслужваме нашите потребители ЦГО да бъде признавана в местните общности и средите на НПО като необходимата структура за подобряване на ефективността на НПО-сектора като активен участник и партньор при формирането и рлеализирането на политиките на местните власти, създадена и развивана в полза на обществото, а неговата дейност, като необходим фактор за подкрепата и развитието на демокрацията. В конкретен смисъл ЦГО работи за създаването и устойчивото въвеждане в гражданското общество на механизми за продължаващо обучение и изграждане на умения за сътрудничество с администрацията.
СТРУКТУРА
В съответствие със своите цели и задачи ЦГО поддържа адекватна организационно-функционална структура и изпълнителен екип:
1. Ръководител на ЦГО
2. Координатор "Ресурсна мрежа и клъстъри"
3. Координатор "Информационна дейност"
4. Координатор "Обучителна дейност"
5. Координатор "Връзки с обществеността"
6. Координатор Област Добрич
7. Координатор Област Варна
8. Координатор Област Силистра
9. Координатор Област Търговище
10. Координатор Област Разград
11. Координатор Област Шумен
ЗАДАЧИ
ПОГЛЕД В БЪДЕЩЕТО - Основната задача в работата на ЦГО е да се развива като модерен ресурсен център за НПО-сектора от Североизточния регион за планиране на базата на рационално използване на новите информационни и комуникационни технологии за събиране, разкриване, съхраняване и предоставяне на информация на широк кръг преки и непреки потребители. Характеристиките на ЦГО ще демонстрират отвореност към местните общности и активност като обществен ресурсно-информационен и обучителен център. Успешното развитие на ЦГО, подкрепено от високото технологично ниво на услугите, ще даде възможност гражданите да оценяват високо степента на спазването на основните човешки права за образование, информация и достъп до културните ценности и продукти, а той самият да заема неоспоримо място в структурите на гражданското общество.
СТРАТЕГИЧЕСКИ НАПРАВЛЕНИЯ
Статут - постоянно действаща структура, изградена по проект "Партнер Нет".
Бюджет - осигуряване на бюджет за нормалното изпълнение на функциите, ангажиран с приложението на съвременни информационни и комуникационни технологии, ресурсно осигуряване обзавеждане и обучение на персонала и потребителите за пълноценното изпълнение на задачите.
Офис - в сградата на ул. "България" №3, ет.1, Библиотечно-информационен комплекс.
Партньорство - активно участие с проекти за развитие на неправителствения сектор пред фондове, фондации, програми и др. Членство в български и международни организации. Сътрудничество с други организации в страната и чужбина. Експертно-консултантско подпомагане на граждански организации.
Нови технологии - определяне на конкретните нужди и предоставяне на възможности, валидни за 21 век - уеб сайт, уеб базирани платформи за он-лайн обучения, виртуална библиотека
Човешки ресурси - осигуряване на оптимален брой сътрудници, ползотворно и ефективно използване възможностите на специалистите, повишаване на квалификацията, стимулиране. Приложение на персонална годишна оценка на притежаването на необходимите знания и умения за изпълнение на съществуващите задължения и възможностите за поемане на нови, по-високи отговорности, свързани с променящите се обстоятелства, използване на съвременните технологии и др.
Управление - осигуряване на ефективно използване на ресурсите в съответствие с обществените потребности, целите и задачите на ЦГО.
СПЕЦИФИЧНИ ЗАДАЧИ НА МЕНИДЖМЪНТА
1. Създаване и поддържане на специализиран уеб-портал на ресурсната мрежа на НПО от Североизточен регион за планиране
2. Поддържане на уеб-базирана платформа с възможности за достъп и на хора с увреждания с три софтуера:
2.1. Дистанционно обучение - с възможности за достъп до специализирани учебни модули, разработени за нуждите на НПО-сектора
2.2. Он-лайн изучаване на чужди езици
2.3. Електронна библиотека - автоматизирани информационно-търсещи системи
3. Обогатяване на информационните ресурси в съответствие с потребителските потребности.
4. Издателска дейност - Подготовка и публикуване на традиционни и електронни издания и мултимедийни продукти
5. Партньорство с културни, образователни и информационни институти в града, областта, страната и чужбина.
6. Организиране на образователни и информационни прояви.
7. Експертно-консултантска и координационна дейност
8. Връзки с обществеността. Реклама. - Изготвяне на рекламни материали. Активна медийна политика за силно присъствие на ЦГО в средствата за масова информация.